Kolik stojí návrh od interiérového designéra (pro celý článek klikni)
Začnu krátkým srovnáváním. Za kadeřníka platí ženy dnes už kolem 2500,- Kč za návštěvu, Dobarvení, stříhání, melír, sušení. Někdo možná méně, někdo více, podle toho, jak máte dlouhé vlasy. Každá žena ráda a bez přemýšlení cenu zaplatí, protože nechce riskovat, aby si neodborným zásahem zničila účes.
Nebo jiný příklad je třeba práce grafika, Potřebujete jako OSVČ logo. Když člověk projde celým procesem tvorby, návrhy, vysvětlováním, ukázkami, pokusy a omyly, úpravami a opravami po několika týdnech nakonec za ten "malý velký obrázek" (malý svou velikostí a velký svou důležitostí a obsahem) zaplatí něco mezi 10.000 - 20.000,- Kč.. Mluvím o malých podnikatelích. . Pro úplnost, já jsem za to své logo zaplatila přes 10.000,- Kč.
Vybudování nového interiéru stojí statisíce. Počítáme, že interiér nám bude sloužit desetiletí. Nejspíše i déle. Na celou věc je lepší se podívat z pohledu, že nekupujete novou skříň, ale investujete do lepší kvality svého života, do svého pohodlí a dobrého pocitu z krásného prostoru.
Zkazit se toho dá docela dost. Když něco nedomyslíme, nebo se spleteme, na chybu koukáme mnoho let. Deset let o něco zakopáváme, protože jsme si třeba nenaplánovali dostatečně široký průchod nebo prostor pro vysouvání židle. Náprava může stát desetitisíce, někdy situaci nejde napravit vůbec.
Mít vynikající vkus, obvykle nestačí. Při tvorbě interiéru se bavíme o desítkách detailů, které je třeba pojmenovat a rozhodnout se pro tu nejlepší variantu pro Vás, pro Vaše potřeby. A tak je tu průvodce, interiérový designér, který vás cestou tvorby interiéru provede. Máte parťáka na diskuzi, na nápady, na technická řešení.
Sedněte si doma na židli a sepište si všechny věci, které vidíte.
Podlahu, dveře, okna, žaluzie a záclony na okně, koberec, sedací souprava, křesla, tapeta na zdi, kamenné obložení zdi, krb, jídelní stůl, židle, skříň, lustr, krb, …. O tom všem musí designérka něco vědět. Nebo alespoň tušit, na co si dát pozor, na co se optat odborníka. Má přehled jaké existují materiály a jaké mají vlastnosti, kam se mohou či nemohou použít, co kde koupit, co zkombinovat, jaké jsou varianty a možnosti.
Už jste se zkoušeli optat výrobce nebo dodavatele jakéhokoliv výrobku, jaké jsou jeho výhody a nevýhody. Výhody vám vysypou z rukávu, o nevýhodách často taktně mlčí. Přitom to není nic špatného. Každý výrobek má své výhody a nevýhody. Je hezký, je drahý ale třeba není moc praktický. Nebo je hezký, je praktický ale je hodně drahý. Fajn. Jde o to, co přesně potřebujete pro vaši individuální potřebu.
Osobně ráda informuji klienty o všem, co o výrobku vím. Je to hezká a levnější židle, nic proti ní. Mám podobnou doma. Jen počítejte s tím, že se může stát, že za pár let nejspíš budete muset kupovat novou. Ten materiál se časem loupe, spoje vržou. Ta lavice je nádherná, má supr vlastnosti, je maximálně odolná, vydrží mnoho let– no, musíte si bohužel připlatit.
Někdo preferuje kvalitu na desetiletí, někdo si rád za tři či pět let koupí věc novou. Nic není špatně. Jen je dobré si stav věcí pojmenovat.
Musíme spoustu věcí vědět. Získávání všech těchto znalostí probíhá formou různých kurzů a odborných seminářů pořádaných výrobci. Stojí to spoustu času. f. Naše profese je o nadšení. Děláme to s láskou, baví nás to, ale také platíme i běžné výdaje, jako každý.
Jsme z více jak z půlky technici, kteří řeší technické záležitosti. Jak se co bude otevírat, jak to umístit, aby se to vešlo, jak vysoko deska, odkud a jak nasvítit prostor...
A pak musíme být i tvůrčí. Vymyslet estetické řešení. To Wow. Ne estetické řešení, které se líbí jen nám. Hledáme estetický koncept, který se líbí hlavně vám – klientům a nám samozřejmě taky.
Technické řešení je možné se naučit. Pak už stačí vzpomenout si na řešení, které znám a situaci vyřeším. Nebo vím, kde se optat. A ještě musíme neustále sledovat, jestli někdo nepřinesl na trh něco nového.
Estetické řešení vyžaduje trošku jiný přístup. Hledáme nápad, čekáme na inspiraci. . Co s tím? Už je potřeba projekt dokončit, ale ono mi to jedinečné "cosi" několik hodin, nebo i dnů, prostě nepřichází." Jak jsem slyšela na nedávném seminářem jednoho odborníka. Krásné věci vznikají pomalu. Je dobré si počkat.
A pak třeba jdeme na vycházku a tam nám hlavou bleskne nápad.. A najednou to naskakuje, jeden dílek skládačky po druhém, a řešení na světě. Nápady nejdou vymyslet, ty musí přijít.
Každý výrobce doporučuje to svou nabídku. Každý řemeslník doporučuje svá osvědčená řešení. Schválně, kolik řemeslníků vám řeklo, že něco, co jste si představovali, že nejde, nebo že se to tak nedělá. K řemeslníkům mám velký respekt. Určitě znají svůj konkrétní obor, který léta poctivě studovali, lépe než já designérka, která musí znát něco o všem. Bohužel řemeslníci někdy pracují v zajetých kolejích.
Nejlepší a obrovsky tvůrčí je vzájemná spolupráce. Když designérka s řemeslníky spolupracuje. Každý přinese to své. Tvůrčí energie se skloubí s praxí a ověřeným principy a hlubokými technickými znalostmi. Proto i kuchyňská studia mají designéry.
Vy klienti máte na výběr. S interiérovým designérem je cesta k novému interiéru snazší a jisfější. Designérka představuje možnosti, ukazuje různé varianty řešení, radí dle svých zkušeností vy si vybíráte, což je jednodušší, než něco tvořit sám. Máte větší jistotu, že projekt dopadne dobře, že nevzniknou chyby. Na konci všech diskuzí, ukázek variant řešení a vysvětlování máte v ruce finální obrázek a hlavně celkový koncept vašeho budoucího interiéru. Realizaci s prověřenými firmami můžeme zajistit, nebo si jí zajistíte podle podkladů sami.
Příklady cen za návrh interiéru jsou v oddíle " Průběh spolupráce a orientační cena".